Stopař LISTOPAD 2018

November 09, 2018


Ahoj malí i velcí kamarádi, milí rodiče!

 

      Zdravím vás všechny na začátku listopadu. Definitivně je už tady podzim, na vrátka už klepe zima. Byl moc pěkný říjen – škoda, že jsem rozepsal schůzky do tělocvičny (nechtěl jsem to měnit kvůli možným zmatkům), dalo by se chodit do klubovny – čili ven, minimálně první tři schůzky v říjnu. No máme to pro příště.

      Na Selešce jsme viděli táborový film, který vyšel opět z dílny Jíti a Michala. Byla to opět BOMBA, velmi vydařený a povedený film. Pomyslná laťka opět stoupla o něco výš. Nenechte si ujít táborový film, opravdu stojí za podívání. Jíťa si se stříháním filmového materiálu opět pohrála a na konci je scéna, kdy slza ukápne (tady mě ukápla…a ne jedna). Povedlo se ti to, Jíťo, díky moc.

      Podzimní výprava na skautskou chatu Selešku se nakonec vydařila, i přes nepřízeň počasí. Nedělní vichr s nepřetržitým deštěm prokládaným sněžením byl tedy dost „výživný“. Byli jsme se tedy projít venku, ale po chvíli jsme to vzdali. Naštěstí bylo v chatě příjemné teplo – topili jsme o sto šest. Během našeho pobytu jsme navštívili rozhlednu Hvozd na vrcholu hory Hvozd nacházející se na česko-německé hranici. Velké poděkování si zaslouží Jitka F. a Jana Š, které se staraly o naše bříška a skvěle nám TAM vařily. Dík patří Michalu D., který v pátek odpoledne vyzvedl u Liberce klíče od chaty, otevřel jí a zatopil nám TAM. Po celou dobu se staral o teplo v krbu. Pomáhal všude, kde bylo třeba – ostatně, jako vždy. Super bylo, že jeli i Jíťa s Michalem a malou Aničkou. Malá spala ve spacáku a nic jí zde nechybělo. Jíťa uvedla svůj táborový film, který Michal natočil. Ten zde pomáhal taky s topením v krbu. Dík patří i panu L. J., který nám zajistil dopravu na Selešku a zpět domů. Všichni účastníci si zaslouží uznání, že se s námi vypravili do těchto končin, kde snad opravdu lišky dávají dobrou noc…   

      Nestihnul jsem dodělat mimořádné vydání Stopaře věnované letnímu táboru. Omlouvám se všem, kteří jste na něj čekali. Nějak jsem si špatně rozvrhnul čas. Dodělávali jsme rekonstrukci kuchyně, v práci máme teď docela náročné směny, prostě nestíhám. Slibuji, že jej dostanete nejpozději na schůzce v klubovně ve čtvrtek 15. listopadu při promítání filmu z letního tábora. Připravím pro všechny i malé občerstvení, tak si tuto schůzku nenechte ujít a přijďte včas. Schůzka je od 15:30, film začne přesně v 16:00 hodin. Budete-li chtít film nahrát, doneste si svou vlastní flešku – kapacita alespoň 16 GB. Nejlépe novou nebo prázdnou, protože se musí před nahráním naformátovat na příjem větších dat (NTFS). Tím se všechna data, která by tam byla, uložena zničí. Děkuji za pochopení.

      Říjen je měsíc vyúčtování všech možných dotací, které jsme letos získali od naší mateřské Asociace turistických oddílů mládeže. Letos jsme získali dotaci na nákup nových tyčí k našemu týpý. Objednali jsme tyče, další příslušenství jako jsou kolíky, jehlice, poutka, nové šňůry (vše v ceně sedmnáct tisíc korun, dotace byla dvanáct tisíc korun). Počítám, že některý zimní víkend postavíme týpý na pozemku u klubovny. Budete-li mít zájem, můžete tam s námi i přespat.

Dostali jsme nabídku na další materiálovou dotaci (za naší brigádu na tomícké chalupě – byli jsme na jaře v Opárně, kde jsme dělali velký jarní úklid, rovnání dříví a další práce. Potom jsme zde byli ještě jednou, já jako řidič, ale chlapci Vráťa F., Kuba F. a Lukáš H. zde pracovali na odkopech pařezů a kamení při stavě vznikající sušárny ovoce – dnes již sušárna stojí). Koupili jsme, po rychlé poradě vedoucích, tři velké nafukovací čluny (v celkové ceně skoro sedm tisíc korun – dotace byla čtyři a půl tisíce korun). Čluny jistě využijeme na letním táboře nebo i na akcích v klubovně (jeden člun je pro čtyři osoby).

Tak to jsou dvě jistě skvělé zprávy.

 

      Zimní tábor 2019 – přihlášky jsou uzavřeny, zálohy zaplaceny. Doufám, že máte od nás již všechny informace. Ještě jednou připomínám, že bude od soboty 16. února do soboty 23. února 2019 na Chatě U Lanovky ve ski areálu Rejdice. Druhou zálohu prosím do konce ledna 2019 nebo dle dohody vše až na místě.

 

      Rakousko 2019 – podrobnější plán výpravy k našim jižním sousedům je na jiném místě tohoto vydání Stopaře. Plán cesty a předpokládané náklady jsem poslal na ústředí Asociace TOM – vše je schváleno. Pokud nám bude přislíbena nějaká dotace, dojde ještě ke zlevnění akce – pro děti a mládež do 18 let.

Plánovaný termín je od čtvrtka 16. května do neděle 19. května 2019. Podle pravidel Asociace TOM nemůže být akce kratší. Máte-li zájem, určitě se hlaste. Bereme předběžné přihlášky do konce roku 2018 nebo do naplnění kapacity. Zde platí, že kdo dřív přijde, tak ten pojede. Záloha bude patrně do konce ledna.

 

      Letní tábor 2019 – pokud si plánujete dovolenou na příští rok, tak už máme pro vás další potěšující zprávu. Již známe termín letního tábora. Od září volám řediteli DDM Jihlava a zkouším štěstí (jako vloni). Tentokrát již bylo štěstí na naší straně. Základnou pro letní tábor bude Smrčná (u Světlé nad Sázavou), kde jsme pořádali letní tábor v letech 2011, 2012 a 2013. Termín letního tábora bude od neděle 28. července 2019 do neděle 11. srpna 2019. Mnozí tento „přelomový“ termín jistě uvítají (přelomový = přelom červenec/srpen). Zájemci o účast na letní táborové škole (LTŠ) budou mít možnost se konečně zúčastnit.

 

GDPR (General Data Protection Regulation), což je, jak nám naše tomícké ústředí vysvětluje, obecné nařízení na ochranu osobních údajů, které nabylo platnosti 25. května 2018. Nedochází k žádným velkým změnám. Radí nám:

Je nutné si hlídat, jaká data si o svých členech zjišťujete a jaké údaje uchováváte a hlavně, kdo má k datům přístup. Jak s nimi nakládáte a jak je archivujete.

Jedním z nástrojů, jak dodržet pravidla GDPR, je souhlas se zpracováním osobních údajů, který vám člen oddílu (starší 18 ti let) či u dítěte jeho zákonný zástupce (rodič) dá. Takový souhlas se může podepsat v rámci přihlášky nebo na samostatném formuláři svým podpisem stvrdí člen již zaběhnutý. U nezletilých dává souhlas samozřejmě jeho zákonný zástupce.

Přílohou vydání Stopaře v září byly „nové přihlášky do oddílu“, které si prosím pročtěte, potom podepište a postupně odevzdejte pro založení do oddílových písemností. Přihlášky a souhlasy se nám postupně již vrací od vás podepsané – děkuji všem rodičům za důvěru a pochopení. Většina již přihlášky odevzdala.

 

Oddílová výzva – podzimní, zimní, jarní – pro všechny členy oddílu bez rozdílu věku. Podrobnosti v každém vydání Stopaře. Na neděli 21. října svolala Verča Hodková výšlap s výstupem na horu Říp. Sešlo se nás devatenáct, tedy včetně i naší Aničky, která se vezla v kočárku. Počasí bylo pravé podzimní, ale se sluníčkem. Podle Hoďasova měření jsme ten den nachodili skoro dvanáct kilometrů – celkem zapsáno do celkového počtu 180 kilometrů. Dobrý nápad od Verči a velká pochvala. Nahoře na hoře jsme potkali ještě Stázku V.

Navíc ještě v listopadu vystoupáme na Hazmburk a snad „to zachráníme“ na lovosické Vánočce v prosinci.

      Přeji nám i vám pěkné a slunečné počasí, které sice není v listopadu vůbec obvyklé, ale někdy se přece jen vyjasní. Pěkný podzim a začátek zimy.

           Těším se na setkání nejen na oddílových schůzkách.

 

                                   Vratislav Florián – Hroch, vedoucí oddílu

 


Hroch

Share