Stopař KVĚTEN 2024

May 10, 2024

Stopař květen


Ahoj malí i velcí kamarádi, milí rodiče!

Zdravím vás všechny na začátku května – předposledního měsíce klubového roku 2023/2024. Ve spolkovém časopisu Tomík, který vyšel na konci dubna jsme měli otištěny dokonce dva články – jeden o zimním táboře a druhý o velikonoční výpravě do Tašovic. Oba jsou k přečtení v tomto Stopaři. Podotýkám, že pokaždé posílám do redakce až dvacet fotografií a neovlivním, které si šéfredaktor vybere do tisku. Spolkový časopis Tomík vychází čtyřikrát ročně a je takovou „výkladní skříní“ všech tomíků, ve které se prezentují oddíly Asociace TOM.

V sobotu 6. dubna jsme se – po roce – opět zúčastnili akce „Ukliďme Česko“, zas jsme uklízeli „náš rajón“ u klubovny podle Labe a nejbližší okolí v Bažantnici. Je to až neuvěřitelné, co jsou „spoluobčané“ schopni vyhodit či zahodit jen tak do přírody. Foto účastníků je na titulní straně Stopaře. Kromě deseti pytlů odpadků a obnošeného šatstva bylo z přírody odstraněno tak osm pneumatik (který „neřád“ jede vyhodit pneumatiku do Bažantnice) a spousty dalšího menšího či většího odpadu. Vše bylo potom odvezeno technickými službami na skládkový dvůr. Všem našim malým, ale i velkým brigádníkům (zúčastnili se i několik rodičů našich členů) patří velká pochvala (já jsem byl v práci a vše jsem sledoval na fotkách ve skupině Tomíci) a poděkování.

V polovině dubna proběhla víkendová výprava do tomíckého mlýna do Opárna, kterou organizovali naši mladí vedoucí. Cílem sobotního výletu byla málo známá rozhledna Radejčín. Reportáž napsal Tomáš B. a otiskujeme ji v tomto čísle. Byli jsme osloveni vedením Asociace, zda bychom neudělali ve mlýně či u mlýna (zdánlivě) malou brigádičku...odbahnit retenční nádrž v místě, kam se nedostal se lžící bagrem. Slíbili jsme, že NĚCO pro to uděláme. V sobotu kolem poledne začal na „bahnu“ pracovat Hoďas s Markétou, potom se přidali Michal D., Michal P. a Kuba F. Já jsem zajišťoval dopravu brigádníků a přísun nářadí, včetně jeho čištění po brigádě. No kluci na TOM strávili skoro tři hodiny.

Na asociačním instagramu se objevila poté děkovná zpráva doplněná fotografiemi z akce. „Bahno! Tihle tomíci z Roudnice, takto z Klubu lesní moudrosti, to jsou makáči. Ujali se odbahnění náhonu ve mlýně v Opárně. Měli za to nějakou korunu české inflační měny, pravda, ale rychta to byla ukrutná.

Naši borci dočistili to, co nezvládl bagr.

V hloubi bahna našli dvě stříbrné lžičky s rakousko-uherským puncem, pár nábojnic, rezavý odznak hořce a nějaká škvár, literární brak. Spiknutí se to myslím jmenuje a pojednává o jakési tvrzi a tamním zemanovi.

Moc jim za odbahnění děkuji. T N (Tomáš Novotný, náčelník Asociace TOM).

Krásná práce. Máme další PLUS u vedení Asociace TOM. Nějakou korunu kluci za tu robotu opravdu dostanou, to je pravda, ale žádné horentní sumy to nebudou. I já našim klukům děkuji, že si udělali čas a prácičku v Opárně udělali.

Poslední dubnovou neděli jsme uspořádali na pozemku naší klubovny Hrochův šesti a půl boj...upravený podle českého velikána Járy Cimrmana. Původně to tedy byl Cimrmanův šesti a půl boj. Podrobně se o této, vskutku zajímavé a zábavné akci dočtete na jiném místě Stopaře. Počasí nám přálo a akce se vydařila.

Což se tedy nedá říci o posledním dubnovém odpoledni, kdy jsme chtěli uspořádat „čarodějnický táborák“ v klubovně. Pro malý zájem proběhla akce v komorním duchu i složení a kvůli silnému větru ani nedošlo ke spálení čarodějnice.

Ve středu 1. května proběhl velký úklid naší klubovny. Vše bylo vyneseno ven, byla umyta okna, podlaha, sociální zařízení, vymeteny všechny pavučiny a vyhnáni všichni pavouci. Opět jsem byl v práci a vše jen sledoval „z povzdálí“. Děkuji všem, kteří se brigády zúčastnili a přiložili ruku k dílu, jakož to i rodičům našich členů, kteří přišli také. Paní Jana vzala dokonce vyprat domů velké těžké závěsy – moc děkuji. Na závěr – jako odměna pro všechny brigádníky – připravila Jíťa ovocnou misku s čokoládovou fontánou.

První květnový víkend jsme strávili ve volnočasovém areálu v Bakově nad Jizerou a jeho okolí, což je vlastně už Český Ráj. Navštívili jsme naše další „bílá“ místa na mapě naší vlasti. Více se dočtete v samostatném článku.

Letní tábor 2024 – bude na základně ČTU (České tábornické unie) nedaleko města Lanškrouna, na základně Vosí údolí v termínu od 3. srpna do 17. srpna 2024. Celková cena tábora zůstává stejná jako v loňském roce. Po dohodě možno zaplatit později nebo na splátky. Pokud budete žádat fakturu pro zaměstnavatele, pište včas.

Pro dítě je 6.000 korun, členové oddílu mají slevu 500 korun, tedy cena je 5.500 Kč.

Pro instruktory je cena 5.000 korun, s oddílovou slevou je cena tedy 4.500 Kč.

Pro vedoucí je cena 2.500 korun. Oddílová sleva je jíž započítána.

Do konce měsíce května dostanete na email uvedený na přihlášce další informace a také další tiskoviny k letnímu táboru. Připomínám, že posudek o způsobilosti dítěte pro účast na letním táboře má platnost dva roky (možno tedy použít loňský posudek). Budete-li potřebovat posudek pro další použití, nezapomeňte si udělat jeho kopii. Jeden MUSÍ zůstat u táborové dokumentace a zakládá se tři roky.

Příměstský tábor 2024 – Bude opět v klubovně, v týdnu od pondělí 15. července do pátku 19. července. Denně od 8:00 (možno po domluvě od 7:30) do 16 hodin. Určitě některý den vyrazíme do zábavního parku Mirakulum a některý den na výlet do nedalekého okolí. Jinak budeme v klubovně. V ceně je program, oběd, svačina, pitný režim a výlety. Kapacita je opět omezena. Máme ještě pár volných míst.

Cena příměstského tábora je 1.800 korun (z toho záloha 1.000 korun do 30. 5.)

V těchto dnech jsou naši mladí vedoucí na pětidenním festivalu plném zábavy, nezapomenutelných zážitků a vzdělávání FunTom ve Svitavách. Akce je pro všechny mladé tomíky i zkušené kmety od 16 let nahoru. V červnovém vydání Stopaře se budeme těšit na článek o této, jistě mimořádné akci, na kterou všem našim vedoucím, účastníkům této akce, přispěl nemalou finanční částkou i oddíl.

Užívejte si krásné slunečné dny a zachovejte nám svou přízeň.

Vratislav Florián – Hroch, vedoucí oddílu


Hroch

Share