Stopař Březen 2022

February 20, 2022

Stopař březen 2022


Ahoj malí i velcí kamarádi, milí rodiče!


Zdravím vás všechny již ve třetím měsíci nového roku. Přesto, že únor byl „řádným“ zimním měsícem, připomínal nám spíše už jaro, zejména během těch krásných slunečných dnů. Sledujeme dění nejen v Evropě. K situaci na Ukrajině se vyjádřil, za nás, tomíky, i náš předseda Asociace TOM Tomáš Novotný:

Bez dechu, ohromeni a sklíčeni sledujeme hrůzu, kterou ruský agresor rozpoutal v nám blízké zemi. Ukrajinu přece známe. Ukrajinci jsou naši sousedé, zruční řemeslníci, obchodníci. Do našich oddílů chodí ukrajinské děti. S Ukrajinou nás pojí historické vazby! Hory, jezera a Nikola Šuhaj, zbojník vyzdvihnutý českým spisovatelem Ivanem Olbrachtem. V Zakarpatí najdeme československou stopu na každém rohu.

Náš spolek pomáhal budovat malé muzeum v podkarpatské Koločavě. Je to už dávno, ale člověku obrázky z té doby vytanou dneska na mysli plasticky, jako už dlouho ne. Chudé vesnice, poloniny, oborohy na kupení sena, příjemní lidé, kteří se k Čechoslovákům vždy přátelsky hlásili, krásná příroda a taky pocit euforie, že můžeme svobodně cestovat tam, kde byl před pár lety ještě zakázaný, protože sovětský prostor.

Po třiceti letech je vše jinak. Na Ukrajinu padají ruské rakety a je možné, že ukrajinské děti právě z našich oddílů se strachují o své blízké, kteří zůstali doma.

Milí tomíci, v ukrajinské hymně se říká, že sláva ani svoboda země ještě nezemřely. Je to hymna odhodlaných lidí, kteří jsou připraveni bojovat.

Buďme s nimi. Jejich svoboda je pro nás důležitější, než si dovedeme představit.“

Souhlasím se slovy Tomáše Novotného. Titulní stranu Stopaře zdobí ukrajinská vlajka. Nosíme stužky v ukrajinských barvách…

Byli jsme na víkend v Opárně, na tomícké základně. Moc pěkné místo, a blízko. Jistě se tam ještě někdy vypravíme. Přetiskujeme pro vás všechny informační cedule ze mlýna. Rána tam byla mrazivá, ale přes den bylo překrásně. Dokonce říkali v rádiu (Frekvence 1), že 11. února přesně před 90 lety byla naměřena nejnižší teplota -42 °C v Litvínovicích u Českých Budějovic. Zrovna právě TAM bydlí sourozenci Malečkovi. Známe se z letních táborů.


Máme přislíbenou základnu na Leské u Třebívlic na Velikonoční prázdniny. Jelikož je tam problém s nedostatkem vody, zkrátili jsme pobyt na dvě noci. Je to fakt pěkné místo. Uděláme si několik výletů do okolí (Kuzov, Hradišťany). Připravíme si, pro vás otázky do naší elektronické hry ZARISKUJ, a zahrajeme si také oblíbené „vozejky“. Určitě zbude čas i na rukodělnou činnost. Základna je sice poněkud dražší, ale pěkně vybavená. Více informací v dubnovém Stopaři.

Napište nám, prosím, do 20. března, zda se výpravy do Leské zúčastníte. Akce bude určitě z 50% dotována z oddílových peněz (případných dotací).


Pokud se chcete ještě projet vlakem po trati Z Lovosic do České Lípy, pak máte poslední příležitost, neboť v pondělí 7. března začíná velká výluka na této trati. Autobusy budou jezdit až do České Lípy a výluka bude do 4. srpna 2022.

Po výluce se bude provoz řídit dálkově z Lovosic, to znamená, že již na této trati nebudou v žádné stanici výpravčí s červenou čepicí. Trochu smutné.

Já jsem kdysi začínal sloužit v Úštěku a postupně jsem sloužil v Blíževedlech, v Zahrádkách, v Liběšicích, ba dokonce i v Ploskovicích…jako výpravčí.


Vydáváme přihlášky na letní tábor 2022. Členové oddílu mají přednost. Dále potom „stálí“ táborníci, kteří se zúčastnili v minulých letech. Potom volná místa nabídneme ostatním zájemcům. Vyzvedněte si svou přihlášku VČAS. Máte čas do konce měsíce března. V loňském roce jsme dokonce museli několik zájemců odřeknout. Zálohu 1.000 korun bude třeba uhradit do konce dubna na oddílový účet 0102893313/0300 nebo hotově. V květnu pak dostanete na email, uvedený na přihlášce všechny potřebné informace a tiskoviny. Letní tábor bude na základně PS Mír Domažlice v Újezdu (je to asi šest kilometrů od Domažlic). Ubytování ve čtyřlůžkových chatičkách. Cena tábora bude 4.500,- korun, pro děti, členy oddílu platí sleva 500 korun, tedy 4.000,- korun. Pro instruktory platí cena 3.000,- korun, pro vedoucí je cena 2.000,- korun. V této ceně je ubytování, doprava autobusem, strava, pitný režim a program.

Termín letního tábora bude od 13. 8. do 27. 8. 2022.

Na základnu se můžete podívat na stránkách www.pionyrdomazlice.cz.

Celotáborová hra se bude jmenovat: „Ve jménu krále“ a zavede nás do drsného a tajemného středověku…


Jednodenní výlety – abychom nejezdili s poloprázdným autobusem, byť jen malým, budeme vždy minimálně týden předem nabízet volná místa kamarádům z letních kempů (či ostatním dětem) nebo rodičům našich dětí. Členové oddílu se mohou hlásit na akce hned po oznámení ve Stopaři nebo po výzvě na aplikaci WhatsApp, ve které jsou (doufám) všichni členové oddílu a většina rodičů. Pokud nejste ve skupině „Tomíci“ a máte zájem, požádejte o přidání do skupiny.


Promítání filmu z letního tábora 2021 se uskuteční v neděli po jarních prázdninách v prostorách kulturního domu Říp. Snad vše klapne. Akci vám ještě potvrdíme na aplikaci WhatsApp.


Máme tady novou roční výzvu. Jde o společnou akci Jíti a Verči, jak jsem pochopil. V Roudnici máme kulturní dům Říp, obchodní dům Říp, Podřipskou školu, Podřipské muzeum. Je to tady prostě Řípomil na každém rohu (pozor, neplést s říťomilem…). Výzva pro vás je stát se pravým Řípomilem, a to tak, že vylezete na jeho vrchol ve dvanácti různých měsících. Nejzdatnější z vás, tedy mohou výzvu ukončit novoročním výstupem na Říp v roce 2023.

Od nás dostanete krásný arch s dvanácti políčky rozdělených do čtyř ročních období. Do těchto políček si budete lepit ještě krásnější samolepky, pro každý měsíc jinou, které dostanete výměnou za zaslání vrcholové fotografie.

Samolepky pro vás vytvořila Verča, a jsou tedy originální a navíc s láskou malované. Jako první se k výzvě přihlásila Andrejka Kočíbová s maminkou, na Řípu byli hned v neděli 20. února (tedy hned druhý den po vyhlášení). Jako další byl Hroch (25. února) a v neděli (27. února) TAM byla Jitka a Jíťa s Aničkou. No a samozřejmě i Ninja (ta už tam byla i v pátek se mnou). Jen chvíli po nich poslala vrcholovou fotku ještě Ela s Luckou – velká pochvala. A odpoledne se objevila ještě jedna vrcholová fotografie – zaslaly Nela a Nikola Kotrbovy s jejich huňáčem (Bernský salašnický…). Krásná práce!

Poslední únorový den (28. 2.) nahlásil dobytí vrcholu ještě Michal Dytrych. Za měsíc únor 2022 se výzvy zúčastnilo 10 členů oddílu (což není tak moc, ale tato výzva „běží“ zatím jen deset dnů). Kdo se vypraví na Říp v březnu?


Ve středu 16. února nám přivezli do klubovny fůru dříví, které nám domluvil a zajistil pan Míla Cimr. Moc děkujeme. Jedná se o popadané borovice z okolí Chodoun, které nám za „symbolický“ peníz chlapi nařezali na špalky a dovezli až na pozemek klubovny, což právě zařídil pan Cimr.


V sobotu 26. února se zúčastnila Amálka Malečková, členka našeho oddílu, krasobruslařských závodů v Kralupech nad Vltavou, kde vybojovala ve velké konkurenci krásné 11. místo!! Moc blahopřejeme. Je prostě skvělá…


V neděli 27. února jsme dostali hlášení od Lukáše Hodka o úspěšném splnění „doškolovacího“ kurzu ZZO – zdravotníka zotavovacích akcí. ANO, i náš zdravotník musí mít platný kurz, což pracovnice KHES pravidelně na našich táborech kontrolují. Ale hlavně, Hoďas je správný zdravotník, a ne jen nějaký „morový ranhojič“… Strávil na kurzu dva celé víkendy, které vlastně věnoval činnosti pro náš oddíl, za což si zaslouží jistě i naše poděkování a obdiv.


Připomínám - Roční vstupenka do ZOO. Koupili jsme pro vás – pro nás „firemní“ roční vstupenku do pražské zoologické zahrady. Koupili jsme dvě, každá je pro čtyři osoby (jedno jestli děti či dospělí). Od ledna vám tyto roční vstupenky nabízíme i vám, našim členům. Díky této vstupence vychází jeden vstup na 104 koruny. Jako malou spoluúčast budeme vybírat za využití vstupenky 50 korun za dítě do 18 let a 100 korun za dospěláka – rodiče. Stačí se domluvit a vstupenky si u nás můžete zapůjčit nebo rezervovat. Využít lze vstupenku jednou denně. Je-li vás více, můžete si půjčit obě vstupenky (tedy platí až pro osm osob).

Neváhejte a vstupenku si zamluvte – je pro vás, vaše rodiče a sourozence.


Jaro už je prostě za dveřmi, máme spoustu plánů, těšíme se na pěkné výlety do přírody, ale i do našeho hlavního města. Určitě bude pěkný výlet do Prahy s prohlídkou astronomické věže Klementina s projížďkou parníkem. Sledujte naše aktuální informace a nic vám neuteče. Mějte se hezky a krásné jaro!

Za kolektiv vedoucích vás zdraví


Vratislav Florián – Hroch, vedoucí oddílu
Hroch

Share