Stopař ŘÍJEN 2023

October 08, 2023

Stopař říjen


Ahoj malí i velcí kamarádi, milí rodiče!


Zdravím vás všechny na prahu astronomického podzimu. Máme za sebou první měsíc v novém klubovém roce. Proběhly první schůzky, první výpravy.

Oddílové schůzky v říjnu budou ještě v klubovně, od listopadu potom budeme využívat tělocvičnu na druhé základní škole (Jungmannova ulice). Do tělocvičny si připravte sportovní obuv (pantofle rozhodně nejsou sportovní obuv), ale se světlou podrážkou, černé podrážky většinou dělají černé těžko smyvatelné čáry.

První výprava v novém klubovém roce nás zavedla do osady Mentaurov, nad okresní město Litoměřice. Ubytování v chatičkách (jako na táboře). Vyšli jsme si na méně známé vrcholy Českého Středohoří, na Hradiště (545 m.n.m.) a na Lysou horu (577 m.n.m.). Vydařená výprava.

Na konci měsíce září se uskutečnila (snad největší a nejdražší) zahraniční výprava našeho oddílu. Vydali jsme se do Švýcarska. Celou akci vymyslela a připravila teta Jitka (napsala projekt a tím získala nemalou dotaci od Asociace TOM). Výprava by se ale neuskutečnila bez Jíti Pomykaczové, která všechno zamluvila – domluvila – zaplatila – vykomunikovala…Všechny zahraniční platby (a že jich bylo) šly vlastně přes její účet. Hrochovi vlastně oddílu před cestou „zapůjčili“ celou dotační částku (45.000 korun), která se nám vrátí až po vyúčtování zahraniční akce. Další nemalou částku věnovala na výpravu teta Jitka, aby celá akce stála za to. Musím uznat, že všechno, co si „ty holky“ pro nás připravily, jim vyšlo – a to včetně ukázkového počasí. První část článku o zahraniční výpravě do Švýcarska najdete již v toto vydání Stopaře.

Pokud jste alespoň „jedním okem“ viděli pár fotek na skupině Tomíci, pak sami uznáte, že to byla nádhera. Hora Matterhorn nás provázela od rána do večera.

Členské příspěvky – se začátkem nového klubového roku 2023/2024 opět vybíráme roční členské příspěvky. Možné je zaplatit je pololetně, nejraději na oddílový účet 0102893313/0300. Roční výše příspěvků je 1.500 korun za dítě do 18 let a 700 korun zaplatí všichni vedoucí oddílu starší 18 let. Pokud někdo v průběhu letošního klubového roku dovrší plnoletost, jeho členské příspěvky činí 1.000 korun. V příspěvcích je tedy započítáno členství v Asociaci TOM, pojištění, předplatné časopisu Stopař a další výhody člena našeho oddílu TOM Klubu lesní moudrosti jako je sleva na zimní a letní tábory. Preferujeme platby členských příspěvků na účet oddílu. Možno platit pololetně.

Hořcová výzva 2023 a Podzimní prázdniny. Tyto dvě akce se vlastně spojily do jedné výpravy. Vyrazíme do Bílovic nad Svitavou, do nevelké vísky v okrese Brno – venkov v Jihomoravském kraji. Obec Bílovice nad Svitavou (má 3 781 obyvatel), protéká jím řeka Svitava (kdo by to byl řekl) a obec leží na železniční trati Brno – Česká Třebová (ale rychlíky zde nestaví). Tak tam nám našla teta Jitka ubytování. Ve volnočasovém středisku Liška, spát budeme v sále na koberci na karimatkách. V objektu se topí a jsou tu veškerá sociální zařízení.

Pojedeme všichni vlakem, všechno si poneseme sami. Vlakem pojedeme až do Brna (s přestupem v Praze), z Brna se vrátíme „zpátky“ do Bílovic, kde budeme ubytováni. Zpáteční cesta stejná – v opačném pořadí.


Řípomil 2023 – akce pokračuje pořád dále. Tomík V. dále sbírá nálepky do své karty – srpen (3. 8.) a září (11. 9.). Pepča a Kuba S. zase zdolávají vrch Radobýl nad Litoměřicemi (3. 9. splněno).

Zimní tábor 2024 – v těchto dnech již uzavíráme přihlášky na hory. Termín je od soboty 10. února do soboty 17. února 2024. Děti bez rodičů bereme 13+, tedy od 13 let, ale jinak se můžete přihlásit jako celá rodina. Přednost měli ti, kteří s námi byli v minulých letech. „Naše“ Chata U Lanovky se nachází ve ski areálu Rejdice, přímo na sjezdovce. Doprava vlastní. V ceně je ubytování, strava včetně pitného režimu a rekreační poplatky. Cena poukazu 4.400 korun pro osoby starší 15 let, 4.000 korun pro děti do 15 let. Členové oddílu mají slevu 300 korun. První zálohu je třeba uhradit do 15. října 2023. Zbylou částku do konce ledna 2024.


Letní tábor 2024 – dostali jsme nabídku na uspořádání třetího ročníku na pionýrské základně v Újezdu u Domažlic – jsme pohodová, bezproblémová a spolehlivá skupina (jak nás označila paní Dáša, hlavní vedoucí PS Mír). Chtěli bychom zkusit nové či staro nové místo. Padlo již několik návrhů. Kubas nakonec objevil, táborovou základnu ČTU, (Česká tábornická unie) nedaleko města Lanškroun. Základna se jmenuje Vosí údolí (proč asi…). Již máme domluvený termín…od soboty 3. srpna do soboty 17. srpna 2024, ještě není potvrzen, jen čekáme na doručení smlouvy o pronájmu základny.


Děkuji všem za zasílané fotografie do naší skupiny „tomíci“ v aplikaci Whats App. Sledujte TAM i na našich internetových stránkách aktuální informace a též případné změny či doplnění informací k určitým akcím.


Promyslete si svou účast na „tajemné“ listopadové výpravě do NEZNÁMA. Jízdní řád a cílovou stanici se dozvíte ze zprávy v obálce. Bude třeba mít ještě s sebou karimatku, spacák, teplé oblečení a jídlo na 24 hodin. Výprava je určena pro starší členy oddílu (raději 13+), nejlépe pro dvojice či trojice kamarádů.

Mějte se hezky a zachovejte nám přízeň.


Vratislav Florián Hroch, vedoucí oddílu


Hroch

Share