Stopař červenec/srpen 2022

September 01, 2022

Stopař červenecsrpen


Ahoj malí i velcí kamarádi, milí rodiče!


Zdravím vás všechny na začátku prázdnin. Nevím, kdy se vám toto před prázdninové dvojčíslo dostane do rukou, ale věřím, že nejpozději po letním táboře, kde jej dostanou všechny děti. Obrázky z kalendáře Josefa Lady, které zdobí pokaždé titulní stránku Stopaře, se do tohoto dvojčísla nevešly, proto je vidíte zde v úvodníku. Pro pořádek, na levé straně je obrázek, který představuje měsíc červenec a na pravé straně je srpnový obrázek.

Na konci května jsme zrušili pravidelný páteční výlet do Prahy a nebyl ani naplánován na červen. Vražedná vedra jsou ve městech vždy nesnesitelná. Po prázdninách se k pátečním výpravám do hlavního města určitě vrátíme.

Sice jsme skončili se schůzkami již ve čtvrtek 16. června, ale myslím, že na výběr toho bylo mnoho. Jitka a Jíťa pro vás stále připravují další akce v projektu „Šablony“, což nám umožňuje spousty věcí nakoupit či podpořit. Je s tím teda plno papírování, ale určitě se to vyplatí. Projekt „Šablony“ podporuje MŠMT a skončí na jaře příštího roku.

Měsíc červen byl zahájen, na Den dětí, výjimečnou výpravou do Prahy, do Muzea čokolády. Výprava byla součástí projektu „Šablony“, byla nazvána „Sladké mámení“. Navázala na toto Verča H. s výrobou bezinkové šťávy a potom ještě Jitka s výrobou jahodové marmelády a vynikajících müsli tyčinek. Podrobněji se o těchto tvořivých činnostech dočtete v tomto vydání Stopaře.

V sobotu 4. června se uskutečnila velká plavba po naší řece, po Labi. Naše plavidla byla spuštěna na vodu u obce Záluží, abychom po pěti kilometrech pak přistáli u naší klubovny. Hned další sobotu, 11. června, jsme vyrazili na kolech směr královské město Mělník. Také velmi pěkná akce. Obě jsou popsány v listě.

Posledním královským městem, kam bychom se po prázdninách chtěli vydat, budou Litoměřice – naše okresní město. Obejdeme si historické centrum, potom určitě rozhlednu na Mostné hoře a skálu Kočka.

Nabytá či nabitá činnostmi byla jistě čtvrteční schůzka 9. května, kterou vedl Hoďas. Vyzkoušeli jsme si opět hru Lacross, se kterou se možná někdy vydáme někam na tomícký turnaj…někde se ty zkušenosti přece sbírat musí.

Na konci schůzky proběhlo ono vaření šťávy a marmelády, ale hlavně se začalo se stavbou hmyzích hotelů, což byl nápad Lukáše Hodka. Opět byl tento projekt podpořen (a financován) z programu „Šablony“. Skoro do půl deváté se ozýval z naší klubovny ruch z pracovních činností. Však ten, kdo zde zůstal, rozhodně nelitoval. Kromě spousty zážitků si odnesl i malou láhev vynikající bezinkové šťávy a skleničku výborné jahodové marmelády (lahve a skleničky pro vás/nás zajistila a objednala Jíťa – a že to byl „šrumec“, aby dorazily včas).


Chemická laboratoř v Libochovicích. Poslední oddílová schůzka v klubovém (školním) roce 2021/2022 byla již ve čtvrtek 16. června, a jeli jsme do Libochovic. Naším cílem bylo Vzdělávací a volnočasové centrum Marstafit CLUB, z.s., kde pro nás byl připraven program. Tedy vědecká show, zakončená výrobou zmrzliny ze smetany a ovoce, vše zchlazeno kapalným dusíkem, podávané v oplatkovém kornoutku. Podotýkám, že celá akce byla pro naše členy oddílu zcela zdarma (financována opět díky projektu „Šablony“). Jeli jsme TAM linkovým autobusem…a to byl zážitek, který neznáme…více v listě.


Divadlo Broadway v Praze – muzikálová pohádka Ostrov pokladů, další akce nejen pro naše členy. Zájezd do hlavního města na polední představení muzikálu (neděle 19. června 2022), výlet za kulturou za hubičku (100 korun), připravila Jitka. Dopravu zajistil pan Jirman. Je pravda, že muzikál byl určen hlavně pro malé diváky, ale všem našim tomíkům se moc líbil.


Opárenský mlýn. V úterý, první letní den, se zúčastnila skupina vedoucích brigády na tomícké chalupě v Opárně, brigády na zpracování dříví na běžné topení v chalupě. To, že by se měly kácet nějaké stromy, jsme neměli ani potuchy. Řekli nám: „Pokácíte tyto dva (zdánlivě suché, ale vzrostlé) jasany, dříví nařežete, naštípáte a uložíte do dřevníku. V životě jsme nekáceli nikde žádné (vzrostlé) stromy, ale nakonec se doslova „kousnul“ řetěz a řezání bylo dosti náročné. Řetěz se ztupil už po pár ukrojených kulárnách. Navíc ten kmen nebyl rozhodně „suchým stromem“. Prostě jsme strávili v Opárenském mlýně skoro celý den. Ve dřevníku se námi udělaná hromada dříví „krčí“ podle kratší stěny do výšky 90 centimetrů. Měli jsme jednu (příjemnou) přestávku na oběd v Černodolském mlýně. Každý si dal, na co měl z denní nabídky chuť. Brigády se zúčastnili: Hroch, Káťa Vyčichlová, Kuba Florián, Lukáš Hodek a Tomáš Bíba. Všem bych chtěl poděkovat za to, že věnovali celý (horký – letní) den práci pro tomíky, kde byl jedinou odměnou jen ten oběd. Pěkně si všichni mákli, ačkoliv jsme stihli „pouze“ jeden strom.


Zelený víkend v CHKO Českýkras s ubytováním na Kubrychtově boudě. Další dobrodružný a romantický víkend na chatě bez elektřiny a s mizerným signálem skoro všech mobilních operátorů. Navštívili jsme skanzen Solvayovy lomy, poutní místo Svatý Jan pod Skálou, podívali jsme se na Velkou Ameriku a navštívili Koněpruské jeskyně. Náročný, ale fakt pěkný víkend.


Děkuji všem za zasílané fotografie do naší skupiny „tomíci“ v aplikaci Whats App. Sledujte TAM i na našich internetových stránkách aktuální informace a též případné změny či doplnění informací k určitým akcím. Toto vydání Stopaře vyjde jistě až v průběhu měsíce července. Bude k mání v naší klubovně nebo na společných prázdninových akcích. Ostatní jej dostanou na letním táboře v Újezdu u Domažlic.

Mějte se hezky a zachovejte nám přízeň. Užijte si prázdniny a hlavně na sebe dávejte pozor, ať se ve zdraví sejdeme na letním táboře. Přejeme krásnou letní dovolenou i vašim rodičům. Za kolektiv všech vedoucích zdraví


Vratislav Florián Hroch, vedoucí oddílu


Hroch

Share