Stopař ČERVEN 2024

July 07, 2024

Stopař červen


Ahoj malí i velcí kamarádi, milí rodiče!


Zdravím vás všechny na konci měsíce června, kdy končí klubový rok 2023/2024. Já jej hodnotím jako úspěšný a na akce bohatý. Opět jsme vyplnili další pomyslná „bílá místa“ nejen na mapě České republiky. Skvělá byla podzimní výprava k Brnu, do Moravského krasu či okolí Bakova nad Jizerou a nedávné Hejnice na severu Čech. Úspěšná byla jistě i zimní výprava na Kubrychtovu boudu v prosinci loňského roku. Jedinečná byla naše zahraniční akce. Švýcarsko na vlastní oči – to bylo něco opravdu úžasného. Popsali jsme další tři knihy – oddílové kroniky, které měli možnost vidět též rodiče našich dětí. Docházka dětí je zvláštní kapitolou, každý má spousty dalších povinností nebo kroužků, které chce stihnout, což se někdy nedaří. A chuť či nechuť se zúčastnit schůzky nebo výpravy – to ať si už srovná každý sám.

Na poslední výpravě v Hejnicích nikdo „neremcal“ a „nebrblal“, že je to daleko, že ho bolí nohy. Po celou dobu vládla skvělá nálada v kamarádském duchu a pohodě. Taková akce nás vedoucí dokáže nabít a vybídnout k přípravě další podobné akce. Jíťa měla vše perfektně domluvené, což klaplo, připravenou hru na celou dobu, což se dočtete v článku o této akci. Prostě paráda. Velká pochvala.

Ve středu 19. června přišla jen krátká zpráva od Káti V.: „Tak už jsem taky Bc.“ Velká gratulace od nás všech. Je za tím několik let dřiny a učení a učení.

Vrátím se ještě ke květnu. Naši mladí vedoucí strávili skoro pět dnů na festivalu FunTom ve Svitavách. Na stránkách Stopaře se dočtete, jaké to tam bylo. Článek pro Stopaře napsala Anet B. FunTom (8. - 12. května).

Počasí úplně nevyšlo na sobotní (18. května) výlet do Mostu, který připravila Verča H. a rovněž napsala i článek do Stopaře. Bylo deštivo a sychravo. Výlet však nikdo ze všech účastníků rušit nechtěl, tak se jelo.

Během tohoto víkendu (17. - 19. května) jsem připravil, společně s Jitkou a Jíťou, na tomícké základně ve Sloupu oslavu Diamantové svatby pro své rodiče. Na konci května oslavili spolu neuvěřitelných šedesát let společného života. Rodinná oslava se nám velmi vydařila.

Na další víkend se sešlo opět více akcí. V sobotu (25. května) proběhl na Hradě (v Praze) Dětský den (pod záštitou manželky prezidenta republiky), kterého se jako spolu organizátoři zúčastnily snad všechny neziskové organizace. Ve výpravě tomíků byli i naši vedoucí: Hoďas – Lukáš H., Káťa V., Kuba F. a Nelča K. Všem patří velké poděkování, jednak této akci věnovali celý den a udělali našemu oddílu a vlastně i tomíkům skvělou reklamu. Podíleli se na pořadatelské činnosti a v jejich stánku se trénovala chůze na chůdách a stopy zvířat.

Na stejný víkend jsme objednali ke klubovně kontejner na BIO odpad. Během víkendu jsme naložili dvě hromady, ve kterých bylo listí, posekaná tráva, nejedlé ořechy z našich ořešáků a to vše za poslední dva roky. Podařilo se nám vyřezat nálety kolem plotu a očistit pozemek od šípkových keřů. Kontejner nám Městské služby přistavily v pátek (24. května) a odvezli v pondělí (27. května). Stálo nás TO tedy necelých 1.500 korun. Všem, kteří se podíleli na nakládání BIO hromad a převážení kolečkem do kontejneru velmi děkuji za jejich práci a pomoc.

Další velmi záslužná práce je sekání trávy v klubovně. Díky „zelené dotaci“ jsme pořídili AKU sekačku s pojezdem a velkým košem. Máme tři akumulátory, leč každý vydrží jen 20 minut sekání a potom se hodinu nabíjí. Možná pořídíme lepší baterii. Do sekání trávy se zapojil Kuba F., teta Jitka, Jíťa a Hroch. Budete-li mít čas a chuť si TO zkusit, určitě nabídněte své služby. Tráva roste jako divá.

Na konci dubna jsme „sundali“ týpý. Jedna dveřní kapsa byla protržená a provazy na tyčích již poněkud zpuchřelé. Všechny tyče byly převázány, nalomené vyměněny za nové (měli jsme ještě pět nových dělených tyčí). Protrženou kapsu nám čalouník zašil a dal záplatu. V pondělí 17. června bylo týpý opět postaveno za pomoci Jíti, Michala D., Michala P, a Hrocha. Ještě zbývají menší úpravy a řádné ukotvení plachty. Jinak už pravý indiánský stan opět zdobí pozemek naší klubovny. Děkuji za pomoc se stavbou – nebylo to nic jednoduchého.

Při vichřici během poslední oddílové schůzky týpý nevydželo větrné poryvy, polámaly se čtyři tyče a spadlo...

Letní tábor 2024 – Přihlášky uzavřeny, informace a další táborové dokumenty rozeslány (většina již potvrdila jejich převzetí a otevření v pc). Pojedeme na tábor vlakem z Roudnice nad Labem s přestupem v Praze hlavním nádraží a v České Třebové na zastávku Tatenice, odkud je to do tábora, co by kamenem dohodil. Asi pět kilometrů přes kopec lesem. Tam je „naše“ Vosí údolí. Doufám, že se dočtete ve Stopaři, který vyjde o prázdninách svědectví, jak TO TAM VYPADÁ.

Až budete balit, buďte skromní a volte „normální“ zavazadlo. Všechna zavazadla nám tentokrát odveze (prý obrovskou) dodávkou pan Kotrba, za což mu patří velký dík. Na cestu jen batůžek s pořádnou svačinou a dostatkem pití na cestu.

V informacích k táboru jste možná přehlédli návrh, že by si mohl každý „velký“ účastník připravit krátké představení jednoho z řeckých bohů (nebo řeckých známých hrdinů). Stačí obrázek a pár vět o koho jde, čím se proslavil či co ochraňuje. Je třeba jen předem nahlásit Hrochovi, o které bohovi (bohyni) či hrdinovi chcete mluvit, aby všichni nemluvili o jednom a tom samém. Vystoupení bude samozřejmě honorováno (odměněno táborovou měnou). Neváhejte, jsou to opravdu snadno vydělané táborové peníze. Hlásit se můžete kdykoliv až do konce července sms či whatsapp.

Příměstský tábor 2024 – Přihlášky uzavřeny, služby vedoucích rozděleny. Obědy objednány. Budeme se scházet opět v klubovně, zahájení bude vždy v 8:00, ale určitě bude možné přijít dříve (nejdříve v 7:30). Začínáme v pondělí 15. července do pátku 19. července, denně do 16 hodin, pokud nebude oznámen pozdější příjezd autobusu z výletu. Na pondělí, středu a čtvrtek budou zajištěny teplé obědy. V úterý (16. 7.) pojedeme do Mirákula, což je zábavní park. Máme v autobusu ještě pár volných míst pro nejrychlejší z vás. Cena bude 555 korun (účastníci PLT mají tento výlet v ceně), ale počkejte s platbou na potvrzení, že máme pro vás místo v autobusu.

Další výlet je připraven na pátek (19. 7.) a sice autobusem do Liběchova, odtud pak pěšky přes Klácelku, Čertovy hlavy, Harfenice, Hada, Sedm chlebů, Mordloch až do vísky Stračí, odkud se vrátíme autobusem do Roudnice nad Labem ke klubovně. Celá trasa má 8,2 kilometry a převážně vede lesem. I na tento výlet máme ještě pár míst v autobusu. Účastníci PLT mají výlet v ceně, ostatní zájemci zaplatí 222 korun. Opět počkejte s platbou na potvrzení, že je místo v autobusu pro vás zajištěno. Na tyto výlety si vezměte pořádnou svačinu, dostatek pití a přiměřené kapesné. Pokud byste některý den nemohli přijít, omluvte se, prosím, nejpozději ten den ráno. Děkuji.


Ve čtvrtek 20. června se po oddílové schůzce sešli všichni vedoucí našeho oddílu, kteří se zúčastní letního tábora. Byla zkontrolována táborová lékárnička, prošlé léky či zdravotnický materiál bude nahrazen a dokoupen. Byly probrány podmínky pobytu na letošním táboře, jak dětí, tak vedoucích. A hlavně, bylo opět sestaveno pět skupin, pět družstev, do kterých byly následně děti rozděleny. Jejich složení je zatím tajné, a bude výsledkem první táborové hry.

Děkuji všem rodičům za spolupráci v končícím klubovém roce 2023/2024 a budu se těšit na pokračování i v dalším roce 2024/2025. Provedl jsem si (sám pro sebe) docházkovou soutěž, výsledky najdete na stránkách Stopaře. Rozhodli jsme se ale, že tentokrát odměníme opravdu jen ty nejlepší členy oddílu, kteří mají nadpoloviční počet bodů – tedy více jak 50% docházku.

Užívejte si krásné slunečné dny, skvělé prázdniny a zachovejte nám svou přízeň.

Vratislav Florián – Hroch, vedoucí oddílu
Hroch

Share