Stopař ČERVEN 2023

May 25, 2023

Stopař červen


Ahoj malí i velcí kamarádi, milí rodiče!

Zdravím vás všechny na začátku posledního měsíce klubového roku 2022/ 2023. Taky cítíte, že se zastavil čas? Konec Hořcové výzvy…co bude dál? Zprávy na whatsapp utichly…život se vrátil do starých kolejí. Myslím, že se moc nemýlím, když napíšu, že většina tomíckých domácností žila v květnu jen Hořcovou výzvou (možná, že si někdo i oddychnul, že už TO skončilo). Závěr byl ale i letos excelentní, udrželi jsme si náskok před Myšáky i před Tury. Skončili jsme na skvělém třetím místě (za TOM Skorci ze Vsetína a TOM Stopaři z Kovářské). Opět jsme dokázali, že umíme zabrat a soutěžit tak, že je nás vidět a slyšet. Děkuji všem, kteří se (aktivně) zapojili do letošní Hořcové výzvy. Nakonec jsme si společně odhlasovali i odměnu. Získali jsme „poukaz“ na speleologický průzkum jeskyní Moravského krasu – co to přesně obnáší, ale ještě musíme zjistit. Je to úžasná výhra, jistě to bude zajímavá výprava. Ale hlavní průvodce má také svůj oddíl, se kterým tráví prázdniny i prodloužené víkendy, tudíž bude těžké domluvit termín. Je to i dost daleko na jeden víkend, proto se pokusíme domluvit pro vás ve školách i u rodičů volný pátek. Musíme si sehnat ubytování poblíž jeskyní, což také nebude levná záležitost. Na tuto akci jsme získali od Asociace TOM 5.000 korun (což je ve výsledku asi 200 korun na každého, pokud nepočítám průvodcovské služby). Domluvíme nějaký termín (na podzim 2023 či na jaře 2024 a potom jej vyhlásíme.

Poděkování za skvělé třetí místo si zaslouží i vaši rodiče, kteří vás po celý čas Výzvy podporovali a omlouvali z ostatních povinností. Za splnění většiny úkolů stojí i teta Jitka – ona nám domluvila návštěvu farmy s dojením kravky, pedig na pletení košíčků také objednala ona, návštěvu u skautů zařídila také Jitka, stejně jako vypůjčení věcí na výrobu mýdel, která s vámi se všemi potom udělala Jíťa, asi na šestkrát či sedmkrát. Spoustu úkolů s vámi plnili i vaši vedoucí na našich schůzkách, výpravách či ve volném čase. Všem, kteří se zapojili, patří obdiv a velké díky. Naše umístění je i vaše zásluha, věnovali jste tomu spoustu času. My (staří) kmeti chodíme také do práce (pravda, vy zase do školy), což nás mnohdy od plnění úkolů dost zdržovalo. Odměnou byla čokoládová fontána, kterou jen pro vás (i pro ostatní naše členy) připravila a spustila Jíťa. Tajná zpráva, další čokoládová fontána bude ve čtvrtek 1. června na schůzce na Den dětí.

Obdiv a gratulace si zaslouží naši „nejlepší“, kteří se umístili na předních místech Hořcové výzvy (v první dvacítce). V kategorii kmetů obsadila krásné 12. místo Nelča K. (Nelouš) – 389 bodů a skvělé 15. místo teta Jitka F. – 381 bod. V kategorii dětí se umístila na výborném 11. místě Hanička J. – 403 body, na 13. místě Nikol K. – 403 body (rozhodují hrací dny) a na 20. místě Ela C. – 397 bodů. Tito výherci dosáhnou na asociační ceny pro první dvacítku v každé kategorii.

Celkovému pořadí všech našich hráčů věnujeme ještě stránku ve vydání tohoto čísla Stopaře. Celkový oddílový průměr bodů byl 302,29 bodu na jednoho.

Město Roudnice nad Labem nám schválilo a přidělilo dotace na letošní rok. Penízky už máme na účtu a už „vesele“ čerpáme. Je jich sice méně než loňský rok, ale snad vystačíme. Na celoroční činnost jsme dostali 77.000 korun (vloni to bylo 95.000 korun), na letní tábor jsme dostali 11.000 korun (vloni to bylo 17.000 korun). Jsme rádi za každou korunu. Vyúčtování se však řídí přísnými pravidly. My jsme měli vždy vyúčtování v pořádku, což potvrdila i auditorka města, která vše kontroluje.

Letní tábor 2023 – přihlášky jsou uzavřeny, ale stále ještě máme několik míst volných. Nechceme je nabízet veřejně, spíše můžete tato místa nabídnout svým známým. Počkáme do konce června. Jinak zálohu má většina z vás již uhrazenou, doplatek prosíme do konce června, nejpozději do 15. července. Na požádání můžu vystavit fakturu pro zaměstnavatele rodičů (v tomto případě doplatek neplaťte). Informace k vám dorazí elektronicky na konci června. Již nyní vám můžu napsat, že na tábor se letos pojede vlakem a zavazadla nám odveze dodávka.

Řípomil – květen 2023. Akce Řípomil trochu „upadla“ v zapomnění, ale i tak si někteří – tedy jen Tomík Veselý – dále plní měsíční karty výstupy na naší horu Říp. Květnový výstup splnil v sobotu 27. května. Slavatovi poslali fotečku ze svého Radobýlu poslední květnový den. UF, květen splněn…!

Pořádáme letos příměstský tábor pro oddílové děti. Budeme se scházet v oddílové klubovně nebo jezdit na výlety. Termín bude od pondělí 10. 7. Do pátku 14. 7. 2023 vždy od 7:30 (8:00) – 15:30 (16:00). Přihlášky jsou uzavřeny. Prosíme o zaplacení zálohy a do konce června doplatek celé částky.

Během příměstského tábora připravujeme několik výletů, na které bychom vás přizvali. Je to celodenní výlet do miloveckého Mirakulum parku, který se uskuteční v úterý 11. července (tam bychom pozvali vás, vaše kamarády a též třeba i rodiče – podle zájmu máme přislíbený velký autobus. Na pátek 14. 7. je naplánován výlet na Bobří vodopády a potom pěšky Bobří soutěskou do vísky Kravaře v Čechách (stezka je údajně náročná, mostky chatrné, možné se bude muset na několika místech překonávat Bobří potok). Tam by bylo jen pár míst.

Mirakulum park – úterý 11. 7. 2023, odjezd v 8:20 od naší klubovny, návrat týž den, tamtéž do 17 hodin. Cena 500 korun (250 vstupné a 250 doprava). Přihlášky přijímáme spolu se zálohou 200 korun. Účastníci příměstského tábora již mají tento výlet v ceně tábora.

Bobří vodopády – pátek 14. 7. 2023, odjezd v 8:20 od naší klubovny, návrat týž den, tamtéž do 16 hodin. Cena 200 korun (doprava BUS). Přihlášky se zálohou 200 korun na schůzkách oddílu. Účastníci příměstského tábora již mají tento výlet v ceně tábora.

Na oba tyto výlety počítejte se svačinou a pitím na celý den, případně drobné kapesné na nákup pamlsků či jídla (zejména v Mirakulum parku, na Bobřích vodopádech nekoupíte NIC).

Konec května a začátek června jsem trávil v Lázních Jeseník, kam mě vyslal můj zaměstnavatel (Správa železnic), abych si prý „hlavně odpočinul“. Krásné počasí, spousty výletů, byť na cíle, kde jsem už „někdy“ byl, ale to nevadí. Měl jsem s sebou kolo a dodělal jsem i plno restů – účetnictví, kroniku jen Hořcové výzvy 2023 a hlavně tohoto Stopaře. Škoda, že na takovou akci jezdím jednou za dva roky…

Sledoval jsem, jak teta Jitka s Jíťou bravurně zorganizovaly a provedly výlet na Křivoklát. Výluky na hlavních tratích „objeli“ na tři přestupy, v Kralupech nad Vltavou, na Kladně a v Rakovníku (a to Tam i Zpět). Skvělý program, také překrásné slunečné počasí a celková pohoda září ze všech fotografií. Vydařená akce, o které se dočtete v dalším čísle Stopaře.

Na závěr smutná zpráva. V pátek 5. května 2023 ve věku patnáct a půl roku odešel na poslední výpravu Michalův Zizunek. Zažil spousty dobrodružství, navštívil mnoho míst a měl kolem sebe milující lidi v čele s páníčkem, ale i milující kamarády psy. Skončil velký život malého psa. Tak snad tam jsou nahoře s naší Cindynkou spolu a je jim dobře.

Hořcová výzva 2023. Vypadá to, že se s naším průvodcem přece jen ještě domluvíme na letošní rok. Ve hře zůstávají podzimní prázdniny. Budeme vás včas informovat. Bylo by to fajn „si vybrat odměnu ještě letos“. Jinak ještě podotýkám, že každý účastník Hořcové výzva dostal na památku placku, a to v podobě zrcátka či odznaku, podle vlastního výběru. Jinak Hořcová výzva nás letos „stála“ i nemalé peníze, Jako „účastnické příspěvky na akci“ jsme přijali skoro 3.000 korun a na společné plnění úkolů jsme vynaložili 7.926 korun z oddílových prostředků.

Včelí farma v Dubičné. Další velmi zajímavá akce, kterou pro nás/vás připravila teta Jitka. Uskutečnila se v sobotu 3. června 2023. Jelo se vlakem, výpravu vedla Jíťa ve spolupráci s Tomášem B. a Michalem D. Fotografie z nitra včelího království, ve kterém se všichni pohybovali, na sobě speciální (včelí) obleky a (včelí) kukly, byly opravdu velmi působivé. NA závěr si každý vyrobil svíčku ze včelího vosku. Exkurze byla zaplacena z projektu Šablony (stejně jako včelí voskové granulky, které jsme použili na výrobu voskovaných ubrousků během Hořcovky), který vypracovala teta Jitka.

Mějte se hezky, ať se vám i nám daří a užijte si krásné skoro letní dny, poslední dny letošního klubového roku. Prázdninové dvojčíslo vyjde několik dnů před letním táborem a bude k mání na táboře, na který se všichni těšíme.

Vratislav Florián HROCH, vedoucí oddíluHroch

Share