Stopař Únor 2022

February 01, 2022

Stopař únor 2022


Ahoj malí i velcí kamarádi, milí rodiče!


Zdravím vás všechny již ve druhém měsíci nového roku. Také vám ten leden utekl neuvěřitelně rychle? Počasí venku tedy připomíná spíše apríl než zimu. Těch opravdu mrazivých dnů bylo tedy dost málo. Ale na Hrádku jsme dokonce měli i sněhový poprašek. Výhodou bylo, že jsme se cestou nebrodili v blátě…


Leden je měsíc, kdy se uzavírá účetnictví a s ním i vyúčtování dotací od našeho města. Současně je potom potřeba připravit a odevzdat žádosti pro získání nových dotací na provoz a fungování našeho oddílu. Mimochodem, vloni jsme dostali z rozpočtu našeho města 156 tisíc korun (96 na provoz a na činnost oddílu, 40 na letní tábor v Bystřičce a 20 na vydání výroční publikace). Žádosti byly odevzdány včas a snad vše vyjde.


Leden byl však také měsíc plný covidu či omikronu, docházku našich dětí omezovaly karantény ať už domácí či školní. Na posledních dvou lednových schůzkách se sešlo jen dvanáct resp. deset dětí. Zatím nechceme schůzky rušit. Všichni naši oddíloví vedoucí jsou očkovaní, mnohdy mají za sebou i třetí, posilovací, dávku, což je velmi dobré. I tak se někteří „ocitli“ v karanténě. Věřme, že to jsou poslední „covidové“ záchvěvy a na jaře už bude líp…


Zprávy z ústředí Asociace TOM. Kvůli nastupující další vlně pandemie byl zrušen i celostátní sněm Asociace TOM, který se měl konat 22. 1. – 23. 1. 2022 v Praze. Náhradním termínem byl určený víkend 9. 4. – 10. 4. 2022, opět by se měl konat v Praze. A již víme, že to bude v Emauzském klášteře.

Asociace TOM oslavila vloni třicáté výročí svého založení. Před pár týdny skončila velká soutěž k třicetiletí spolku. Zúčastnilo se 155 lidí, od asociačních matadorů po mládež sotva hořcovým plínkám odrostlou. Výsledky měly být vyhlášeny na sněmu, ale sněm byl odložen. „Přijde nám škoda vyhlašovat je online. Myslíme si, že ani let balonem vám neuletí, počká i potápěčský kurs, ba i mikiny a trička, která jste si vysoutěžili, se nesrazí a budou vám i za ty necelé tři měsíce. Sněm je plánován na víkend kolem 9. dubna, ale dokud nebude vše potvrzeno, ven toto datum s opatrností oficiálně nepouštíme…“ (Toto nám přišlo emailem z ústředí Asociace TOM) A ještě několik detailů z průběhu soutěže.

Víte, jaká otázka měla nejvyšší chybovost? To, že v listopadu 1989 bylo v tehdejším Československu českým tomíků téměř kolem 20.000, tiplo jen 15% z vás. A to, že do oddílu tomíků nikdy nechodil Jan Smetana (moderátor pořadu Branky , body, vteřiny), ale naopak redaktor lidových novin Petr Kamberský a místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani ano, zvolilo 30 % z vás.

Na druhou stranu jste velmi dobře věděli, co spojuje cyklistu Olivieriho, ledovec Marmoladu a film Cliffhanger (84 % z vás odpovědělo dobře). Jsou to ferraty v Dolomitech. Stejně tak většina z vás z vás (87 %) ví, že závodník turistického závodu se musí plížit na vzdálenost 10 metrů a že parník, na kterém jsme slavili 25. výročí, se jmenoval Vltava. Pro některé z vás bude možná také překvapením, že naše nejvýše položená základna le Polana (830 m.n.m.) a ne Kusalíno (650 m.n.m.) a že tenkrát nově vzniklá Asociace TOM sídlila v České Lípě a ne v Roztokách u Prahy.

Ze všech 155 účastníků bylo 5 Tomášů, 9 Honzů, 7 Pavlů a 6 Kateřin. Víme, že nejvíce lidí se zúčastnilo z TOM Otrokovice (7 lidí), a po 6 lidech z TOM Klub lesní moudrosti Roudnice nad Labem, TOM KAM Frýdek Místek a TOM Kulíšci Roztoky. To, co nás ale velmi zaujalo je fakt, že na všech 30 otázek odpovědělo 30 lidí! Není to symbolické?

Tolik ze zprávy Anežky Klabanové a Tomáše Novotného z ústředí Asociace TOM. Podrobnosti a celkové výsledky soutěže se dozvíme až na sněmu.


Již příští týden bychom chtěli vyrazit na další zimní víkendovou výpravu, tentokrát do Opárna. Opárenský mlýn je tomíckou základnou v překrásném údolí jen několik kilometrů od Lovosic, vlastně pod zříceninou hradu Opárno.

Přesto, že mlýn je celkem velký, na „zimní“ spaní je zde málo postelí. Dobře si svou účast promyslete, a včas se přihlašte (na aplikaci WhatApp či SMS). Jen tak si zajistíte postel na spaní. Ostatní si budou muset vzít karimatky. Ve všech spacích místnostech se topí. Ve světnici (společenská místnost/kuchyň/jídelna) jsou velká kachlová kamna. Vše je tady stylové a příjemně romantické. Pozor, všechny věci si ponesete v batohu na zádech (TAM i ZPÁTKY). Není to nijak daleko – žádné igelitky či spacáky v ruce!!

Výpravu pro vás připravují a organizují naši mladí vedoucí: Tomáš „Bíbas“, Lukáš „Hoďas“ a Káťa „Kaťas“. Určitě se tam ukáže i Jíťa s malou Aničkou, zcela jistě si pro vás připraví i nějakou pěknou hru.


Zapište si do kalendáře: na „čarodějnický“ víkend připravuje Jíťa a MD (Michal D.) výpravu na místa, kde jsme ještě nikdy nebyli. Jsou to Brdy, ubytování ve srubu Malá Hraštice, spaní pod širákem, romantika. Rezervováno na víkend 30. 4. – 1. 5. 2022. Bude to PECKA.

Další „zálesácký“ či „romantický“ víkend připravuje Hroch na poslední červnový víkend 24. 6. – 26. 6. 2022 jako rozloučení s dalším klubovým rokem. Bude to výprava na Kubrychtovu boudu v CHKO Český kras. Určitě se vydáme na jedinečné poutní místo do Svatého Jana pod Skálou, projdeme si skanzenem Solvayovy lomy a neměli bychom vynechat lomy Malou a Velkou Ameriku. Spaní na Kubrychtovce – místo bez elektřiny a bohužel i bez vody. Bubovický potok je již téměř bez vody a místní studánka už také vysychá…


Pro ty, kteří platí členské příspěvky pololetně, připomínám, že v únoru nám začíná nové pololetí a tudíž bude potřeba doplatit členské příspěvky. Je možné je zaplatit hotově na schůzce nebo příkazem na účet oddílu.


Ve Stopaři najdete i náš článek ze spolkového časopisu Tomík, který jsem napsal tentokrát na téma „Vánoční akce roudnických tomíků“. Je potěšitelné, že z hromady zaslaných fotografií si šéfredaktor Jiřík Chour vybral i dvě naše nové členky oddílu, Vanesku a Andrejku.


Připomínám - Roční vstupenka do ZOO. Koupili jsme pro vás – pro nás „firemní“ roční vstupenku do pražské zoologické zahrady. Koupili jsme dvě, každá je pro čtyři osoby (jedno jestli děti či dospělí). Od ledna vám tyto roční vstupenky nabízíme i vám, našim členům. Díky této vstupence vychází jeden vstup na 104 koruny. Jako malou spoluúčast budeme vybírat za využití vstupenky 50 korun za dítě do 18 let a 100 korun za dospěláka – rodiče. Stačí se domluvit a vstupenky si u nás můžete zapůjčit nebo rezervovat. Využít lze vstupenku jednou denně.

Neváhejte a vstupenku si zamluvte – je pro vás, vaše rodiče a sourozence.


Připomínám - Letní tábor 2022 bude na základně PS Mír Domažlice v Újezdu (je to asi šest kilometrů od Domažlic). Ubytování ve čtyřlůžkových chatičkách. Termín letního tábora bude od 13. 8. do 27. 8. 2022.

Na základnu se můžete podívat na stránkách www.pionyrdomazlice.cz, najděte si odkaz na táborovou základnu. Termín je také už potvrzen smlouvou.

Již v měsíci březnu začneme rozdávat zájemcům přihlášky na tábor.


Výkazy práce (a pomocné domácí práce) za uplynulý měsíc odevzdávejte nejpozději na první schůzce v měsíci, na další schůzce obdržíte výplatu.


Víte, že v roudnickém Info centru bylo otevřeno nové testovací centrum na covid19/omikron? Na konci Stopaře pro vás přetiskujeme jejich informační leták, kde se o všem dočtete.

Na závěr ještě poprosím nově očkované členy oddílu na covid19 o zaslání certifikátu na oddílový email: tom19029@seznam.cz .

Děkuji za pochopení. Jinak žádná nová opatření týkající se našich aktivit nejsou. Tak ať se nám všem daří a už konečně skončí ty „zatracený“ karantény. Mějte se hezky a zachovejte nám přízeň.

Přišla k nám Stázka V., rozloučit se s tomíkama. Letos už na tábor s námi nepojede. Ač je to smutné, byla její návštěva milá. Málokdo toto řekne, většinou jen prostě „přestane chodit“, však ono to vyšumí…

Stázku jsme znali od narození a jezdila s námi od malička. Členkou oddílu byla osm let a docházku měla výbornou. Tak ať se Ti, Stázuš, daří. Děkuji za krásnou knížku „Poutník po Českém Středohoří“. Vezmu ukázat do Opárna.

A taky už dorazila „zapomenutá“ dodávka objednaných mikin a triček. Tešte se vy, kteří jste svou objednávku nedostali včas pod stromeček.

V lednu oslavili narozeniny Kuba F. (23), Andrea F. (21), ale také Káťa M. (19) a Jonáš T. (10). V únoru oslaví narozeniny teta Jitka – Jitka F., dále Vráťa F., Jíťa P., ale i Ema F. (20) a L. (22).                 Gratulace všem oslavencům.


Vratislav Florián – Hroch, vedoucí oddíluHroch

Share