Výzva číslo 2 pro měsíc Březen 2021

April 12, 2021


„Březen – za kamna vlezem, anebo taky ne!“

 

Jak to všechno začínalo…a pokračovalo…a skončilo:    

„Připojte se i v březnu k oddílové výzvě. Nebude tak náročná jako v únoru, ale pobaví vás, vytáhne vás ven a zažijete při ní něco nevšedního.“ To slibovala Jíťa na konci února, když začala zveřejňovat úkoly březnové výzvy. Vše splnila do puntíku…a myslím, že všichni, kteří se k výzvě přidali, tak nelitovali. A zase ti, kteří se nepřidali (ani později), si můžou dnes „rvát vlasy“ a litovat.

Připomeneme si ještě pravidla: Celkem dostanete 15 + 1 úkol. Úkoly můžete plnit, v jakém pořadí chcete, avšak budou zveřejňovány postupně, a maximum bodů za ně dostanete pouze tehdy, když je splníte před zveřejněním úkolu nového. Za později splněné úkoly dostanete vždy polovinu bodů (lepší než nic, když úkol nesplníte vůbec). Většinou dostanete úkol jednou za dva dny. Splnění úkolu hlaste v den, kdy jej splníte. Sdílejte fotky, dojmy a zážitky v naší WhatsApp skupině. Dodržujte všechna platná nařízení, ale nebojte se a výzvu si užijte! A co dělat v mezičase, když máš všechny úkoly splněné? Přečti si novou knihu! Březen je tradičně také „Měsíc knihy“. Poděl se s námi ve skupině i o tip na hezkou knihu.

A jaké tedy byly úkoly březnové výzvy? (v závorce je den, datum a čas vyhlášení úkolu – většinou byly dva dny na splnění, výjimečně více dní).

1.     úkol – sněženkový (neděle, 28. 2., 21:44).

Vyfoť se s rozkvetlými sněženkami a fotku nám pošli. Pozor! Sněženky nesmí být utržené. Nechte je pro potěšení i druhým. Tento úkol má malou výjimku. Protože do vyhlášeného dobříšského háje už se jen tak nesmí, uznáme vám i to, pokud jste jej navštívili v neděli. Jinak musíte sněženky hledat v záhonech.

2.     úkol – časoprostorový (úterý, 2. 3., 21:05).

Vyfoť se s hodinami na zámecké věži právě v tolik hodin, kolikátý je den v měsíci. Pokud žiješ v obci, kde nemáte zámek, vyfoť se s kostelními hodinami či hodinami na návsi. Tento úkol není limitován žádným termínem. Za jeho správné splnění získáš tři body.

3.     úkol – tunelářský (čtvrtek, 4. 3., 21:55)

Za jeden den projdi či prolez tři různé tunely, viadukty či roury. Pokud žiješ v obci, kde to opravdu není možné, vezmi si na pomoc někoho z domácnosti. Na třech různých místech, vzdálených od sebe alespoň 500 metrů, ti vytvoří tunel z vlastního těla – prolez ho.

4.     úkol – sedmička (pátek, 5. 3., 21:47)

Za jediný víkend navštiv sedm různých náměstí. My v Roudnici tento úkol splnit můžeme. Pokud jsi z obce, kde sedm náměstí nemáte, můžeš se na nějaké náměstí v Roudnici podívat cestou na nákup nebo můžeš také navštěvovat opakovaně stejné. Ale pozor, před každou návštěvou se musíš poctivě vrátit domů. Platí jen pro opakované návštěvy, v Roudnici to můžeš obejít na jeden či dva zátahy. Samozřejmě na vesnicích uznáme místo náměstí náves.

(nápověda pro Roudnici: Karlovo, Husovo, Jana z Dražic, Purkyňovo, 28. října, Smetanovo a bývalé Sladkovského náměstí, dnes ulice).

5.     úkol – na tenké lávce (neděle, 7. 3., 21:20)

Přejdi v jeden den dva různé mosty, mostky či lávky.

6.     úkol – po schodoch, po schodoch (úterý, 9. 3., 22:40)

Na venkovních schodištích (alespoň dvou různých) zdolej dohromady sto schodů (směrem nahoru).

7.     úkol – uličnický (čtvrtek, 11. 3., 21:32)

Projdi se třemi ulicemi, které začínají stejným písmenem jako tvoje jméno, příjmení či přezdívka. Nezapomeň se podělit o to, jaké ulice přezdívky jsi ke splnění úkolu využil (a).

8.     úkol – kreslířský (pátek, 12. 3., 21:04)

Běž se projít a spusť zároveň nějakou aplikaci, která tvou trasu zakreslí do mapy. Na mapě pak musí být znát, co jsi svou cestou nakreslil (a). Cesta by měla mít aspoň dva kilometry, nejlepší je si ji předem pomocí mapy naplánovat.

9.     úkol – zelený (pondělí, 15. 3., 7:32)

Jeden den nepoužívej auto. Můžeš chodit pěšky, jezdit na kole, využívat MHD. Vyraz si na procházku a vyfoť se u jednoho jehličnatého a jednoho listnatého stromu. Dej si zeleninu a (nebo) ovoce.

10.                      úkol – školácký (úterý, 16. 3., 21:34)

Obejdi celý areál své školy, i kdybys kvůli tomu, musel (a) obejít celý blok (to znamená ne, jen budovu, ale i zahradu. Pokud už do školy nechodíš, obejdi některou ze škol, kam jsi chodíval rád. Pokud žiješ v obci, kde není tvoje škola, obejdi areál místní školy nebo alespoň školky.

11.                     úkol – úkol kouzelníka Zababy (čtvrtek, 18. 3., 21:40)

Roudnice nad Labem má tři železniční zastávky. Navštivte alespoň dvě v jednom dni. Hlavní nádraží se nepočítá. Pokud žiješ v jiné obci…(různé varianty pro naše kamarády bydlících ve vískách či na samotách).

12.                     úkol – Michelangellovský úkol (sobota, 20. 3., 20:41)

Najdi a vyfoť pět soch. Busty, reliéfy ani obrázky ne. Jen sochy. Ze svých fotek vytvoř koláž a pošli nám ji. Pokud nemůžeš nikam, kde mají sochy, zahraj si na sochy doma. Vezmi si nějakého člena domácnosti a na pěti různých místech si jej vyfoť jako sochu.

13.                     úkol – vyhlídkový (pondělí, 22. 3., 21:45)

Zdolej vrchol/rozhlednu nebo vyhlídkové místo, odkud uvidíš krásné panorama krajiny.

14.                     úkol – zamotaný (středa, 24. 3., 21:50)

Vyfoť si v jednom dni tři kruhové objezdy a pošli nám z nich koláž. Objezdy nesmí být na jedné ulici (jako že se vám z něj zamotá hlava).

15.                     úkol – záhadný (pátek, 26. 3., 20:39)

Znáte všechna zákoutí svého města? Mám pro vás fotky pěti zajímavých míst. Kde tato místa jsou, to je záhada! Na vás bude, abyste tato místa našli. Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte si říci o nápovědu. Na hledání máte celý víkend, takže se nebojte. (následuje koláž pěti fotek pro skupinu Roudnice nad Labem, pro Vědomice, pro Nový Bor, pro Olomouc a nakonec i pro Chvalovice, aby si přišli na své i hledači z jiných koutů republiky).

16.                     úkol – závěrečný (neděle, 28. 3., 22:39)

Pro většinu března se naším hřištěm staly naše obce. Ukázalo se, že to byla hřiště pozoruhodně veliká. Objevovali jsme nové ulice, zákoutí, monumenty… Mnoho nám zbylo i do dalších měsíců.

Vaším úkolem na poslední tři dny bude naplánovat prohlídku „toho nej, co naše či vaše, město nabízí“. Vezměte někoho dospělého a ukažte mu, co jste ve městě probádali, co vás bavilo, co vám dalo zabrat nebo co úplně nového jste našli. Procházejte se, vyprávějte a vzpomínejte, jaké to v březnu bylo. Nezapomeňte se s námi podělit o nějakou fotku a zážitky.


Březnová výzva - kategorie

 

Podle toho, jak jste plnili úkoly, jsme si vás zařadili do několika kategorií, které (opět geniálně) vymyslela Jíťa. Vlastně můžete určit i sami sebe do jednotlivých kategorií. Můžete si body přepočítat a případně podat protest či reklamaci…

Dyckydvouboďáci – splní vždycky všechno. Za plný počet bodů. Většinou neprodleně (32 body = plný počet možných bodů).

Kabrňáci – mají splněny všechny úkoly, i když to nestihli vždycky za plný počet bodů (31 a méně bodů, ale splněné všechny úkoly).

Slušňáci – vedou si dobře. Nemají splněno všechno, ale mají dost bodů…

(20 bodů a více, ale nemají splněny všechny úkoly).

Machři – když něco splní, tak s tím zamachrují. Ale moc toho není…

(19 bodů a méně, ale více než 6 bodů).

Přicmrndávači – mají splněný jeden úkol. Nebo možná dva. Možná to jen zkouší, možná někomu sem tam pomáhají…

(5 bodů a méně, splněny jeden či dva úkoly).

 

 


Hroch

Share