Toulky Prahou IV: Staroměstská radnice a orloj

leden 02, 2022

Staromestské náměstí


Necelý týden před Štědrým dnem jsme se vydali na čtvrtou, poslední páteční výpravu do Prahy v tomto roce. Zavedla nás na Staroměstské náměstí nejen k pražskému orloji. 

Opět jsme využili společného sezení ve vlaku, abychom si doplnili historický kontext. Řeč byla především o křížích na Staroměstském náměstí a jejich významu. Podrobně jsme si vylíčili události, které vedly ke známé popravě 27 pánů. Popsali jsme si také samotný průběh popravy a to, jak dále ovlivnila historický vývoj. 

Vlakem jsme se tentokrát nechali odvézt až na Hlavní nádraží, odkud jsme se vydali na Staroměstské náměstí pěšky ulicemi Vánočně naladěné Prahy. Cestou jsme poukázali na několik zajímavých domů. Na náměstí jsme si ukázali kříže a vyložili několik dalších zajímavostí vztahujících se k popravě českých pánů. 

Do celé hodiny v tu chvíli zbývalo asi třicet minut, a tak jsme se přesunuli před orloj. Podrobně jsme nejdřív hovořili o jeho vzniku a historii, potom jsme si vysvětlili, co znamenají jednotlivé sochy, plochy a znaky na orloji. Naučili jsme se vyčíst z orloje čtyři různé časy a vysvětlili si, k čemu slouží kalendářní deska a jak a co číst v ní. 

Podívali jsme se na průvod apoštolů, chyběl však kostlivec a Turek, patrně jsou nyní restaurováni. 

Staromák

Následně jsme zamířili do útrob Staroměstské radnice. Vystoupali jsme na její věž, odkud se nám nabídl dechberoucí výhled. Prohlédli jsme si interiéry radnice, kde jsme mimo jiné měli možnost vidět oněch dvanáct apoštolů v klidu, nepohybující se. 

Na závěr tohoto povedeného výletu jsme si ještě dopřáli trdelník, a pak spokojeni a plni pozitivní nálady jsme zamířili na vlak domů. 

Příští dva výlety nás zavedou do pražské Lorety a do pražského Židovského města. 

trdlo

tehpisang

Sdílet