Toulky Prahou I: Pražské Jezulátko a Karlův most

November 01, 2021

Praha_1


O prázdninách se v hlavách tety Jitky a Jíti zrodil nápad vyrážet každý měsíc jedno odpoledne objevovat krásy, tajemná místa a různá zákoutí Prahy. Byla by přece škoda nemít jedno z nejkrásnějších  a nejtajuplnějších měst na světě prošlápnuté, když bydlíme tak blízko. 

První výlet se uskutečnil 24.9. 2021. Počasí nám přálo, nepršelo, dokonce nás pohladily i podzimní paprsky slunce. Bylo nás jen sedm, ale i to má své výhody. Všude se vejdeme, dobře se slyšíme a protože téma všechny skutečně zajímá, nikdo se nenudí a nikam nespěchá. 

Jíťa si připravila vyprávění o Pražském Jezulátku, jeho historii, obdobích slávy i úpadků, zajímavosti, pověry. Zašli jsme se na něj podívat přímo do kostela Panny Marie Vítězné na Malé straně. 

Poté jsme se vydali rovnou k Vltavě a přešli jsme Karlův most, jedno z nejznámějších pražských míst. Cestou teta Jitka popisovala historii a význam soch a sousoší přímo na mostě, a také tajemných míst v jeho blízkém okolí. Vyslechli jsme si tak třeba o soše Turka, nebo o tom, proč na balkónku domu U obrázku Panny Marie svítí věčné světýlko, a zjistili jsme, proč nad ukřižovaným Ježíšem visí zlatý nápis v hebrejštině. 

Bíbas nám nakonec odvyprávěl vše o patronovi právníků, svatém Ivu. 

První výlet po stopách staré Prahy se moc vydařil, ještě celou cestu domů jsme debatovali a bavili se ve vlaku. 


tehpisang

Share